Дафнис (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дафнис
Поглед на Дафнис од Касини (2017)
Откривање
ОткривачНаучниот тим на Cassini
Откриено6 мај 2005
Ознаки
Орбитални особености[1]
Главна орбита полупречник
136,504.98±0.02 km
Занесеност≈ 0
0.5940800 d
Наклон≈ 0°
Месечина наСатурн
Физички особености
Димензии6 − 8 км
Маса5 − 50 ×1013 кг][2]
Средна густина
непознато
непознато
синхронизирана
unknown
Албедо≈ 0.5
Температура~78 K

Дафнис е месечина на Сатурн. познат е и под името Сатурн 35. При откривањето му е дадено привремениот назив S/2005 S 1.[3][4]. Дафнис се наоѓа во орбитата на Сатурновите прстени во прстенот А. Го носи името на Дафнис, поет-овчар од древногрчката митологија.

Откритието на месечината е дело на Каролин Порко и екипата по истражувањети на Касини-Хајгенс на 6 мај 2005 г. За првпат е снимен на 1 мај 2005 г. На снимките од 2 мај му е потврден полупречник од приближно 7 км.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Joseph N. Spitale; и др. (2006). The orbits of Saturn's small satellites derived from combined historic and Cassini imaging observations. The Astronomical Journal. 132: 692. doi:10.1086/505206.
  2. На основа на полупречник и растојание 0,5 - 2 г/см3
  3. C.C. Porco,et al., IAUC 8524: S/2005 S 1 2005 May 6 (discovery)
  4. Martinez, C.; and Dyches, P.; Cassini-Huygens: Cassini Finds New Saturn Moon That Makes Waves Архивирано на 13 мај 2017 г. May 10 2005

Надворешни врски[уреди | уреди извор]