Атлас (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атлас
Cassini Atlas N00084634 CL.png
Слика од Cassini снимена на 12 јуни 2007, која го покажува Јужниот Пол на Атлас
Откривање
ОткривачТерил, Voyager 1
Откриенооктомври 1980
Ознаки
Орбитални особености[1]
Епоха 31 декември 2003 (JD 2453005.5)
Главна орбита полупречник
137,670 ± 10 км
Занесеност0.0012
0.6016947883 d
Наклон0.003 ± 0.004°
Месечина наSaturn
Физички особености
Димензии46 × 38 × 19 km[2]
Среден полупречник
15.3 ± 1.2 km [2]
~3,700 [[км2]]
Зафатнина~15,000 [[км3]]
Маса6.6 ± 0.6 ×1015 kg [1]
Средна густина
0.44 ± 0.11 g/cm³
~0.00083 m/s2
~0.0062 km/s
синхронизирана
нула
Албедо0.4
Температура~81 K

Атлас е месечина на Сатурн. Познат е и под името Сатурн 15. При откривањето му е дадено привремениот назив1980 S 28.[3] Сегашното име го добива во 1983 год., кога е наречен по старогрчкиот херој Атлас.

За Атлас се смета дека е пастирска месечина на прстен А на Сатурн.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Joseph N. Spitale; и др. (2006). The orbits of Saturn's small satellites derived from combined historic and Cassini imaging observations. The Astronomical Journal. 132: 692. doi:10.1086/505206.
  2. 2,0 2,1 Carolyn C. Porco; и др. (2006). Physical Characteristics and Possible Accretionary Origins for Saturn's Small Satellites (PDF). Bulletin of the American Astronomical Society. 37: 768.
  3. IAUC 3539: 1980 S 28 1980 13 ноември (discovery)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]