Прејди на содржината

Скол (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скол
Откривање[1]
Откритие наСкот Шепард
Дејвид Џувит
Јан Клејна
Откриено2006
Ознаки
Наречена по
Скол
S/2006 S 8
Орбитални особености[2]
17.56 Гм
Занесување0.418
869 денови
(2.38 години)
Наклон156°
Физички особености
7,26 ± 0,09? h[3]
Албедо0.04 (претпоставено)[4]

Скол или Сатурн XLVII (привремена ознака S / 2006 S 8) е повратна неправилна месечина на Сатурн. Неговото откритие било објавено од Скот Шепард, Дејвид Џувит и Јан Клејна на 26 јуни 2006 година од набљудувањата земени помеѓу 5 јануари и 30 април 2006 година.[5]

Пречникот на Скол е околу 6 километри (под претпоставка дека албедото е 0,04) и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 17,6 Гм (милиони км) за 869 дена, следејќи ја многу ексцентричната и умерено наклонета орбита.

Името го добил во април 2007 година[6] по Скол, џиновски волк од нордиската митологија, син на Фенрир и брат близнак на Хати.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Discovery Circumstances from JPL
  2. MPEC 2006-M45: Eight New Satellites of Saturn 26 јуни 2006 (discovery and ephemeris)
  3. Denk, T.; Mottola, S. (2019). Cassini Observations of Saturn's Irregular Moons (PDF). 50th Lunar and Planetary Science Conference. Lunar and Planetary Institute.
  4. Scott Sheppard's pages
  5. IAUC 8727: Satellites of Saturn 30 June 2006 (discovery)
  6. IAUC 8826: Satellites of Jupiter and Saturn 5 април 2007 (именувајќи ја месечината)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]