S/2004 S 39

Од Википедија — слободната енциклопедија
С/2004 С 39
Откривање
ОткривачШепард и сор.
Откриено2019
Ознаки
S64454x
Орбитални особености 
22.790.400 km
Занесеност0.081
−1277.5 денови
Наклон167.6°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
3+50
30
 km
25.5

С/2004 С 39 е природен сателит на Сатурн. Неговото откритие беше објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит и Јан Клејна на 8 октомври 2019 година од набљудувања направени помеѓу 12 декември 2004 и 21 март 2007 година.

С/2004 С 39' има пречник од околу 3 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 23,575 Gm за 1351,83 дена, со наклон од 167° кон еклиптиката, во назадна насока и со ексцентричност од 0,080.

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Saturn