Сатурн LXII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сатурн LXII
Откривање
ОткривачШепард и сор.
Откриено2019
Ознаки
S/2004 S 32
S64472
Орбитални особености 
21.564.200 km
Занесеност0.262
−1175.3 days
Наклон158.5°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
4+50
30
 km
25.0

Сатурн LXII , provisionally known as S/2004 S 32природен сателит на Сатурн. Неговото откритие беше објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит и Јан Клејна на 8 октомври 2019 година од набљудувања направени помеѓу 12 декември 2004 и 19 јануари 2007 година[1].

Сатурн LXII е со пречник од околу 4 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 21.214 Gm за 1153,96 дена, со наклон од 159° кон еклиптиката, во повратна насока и со ексцентричност од 0,251.

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Saturn