Анта (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анта
Анта е елипсоидот во средината
Откривање
Откритие наСликачка екипа Касини [1]
Откриено30 мај 2007
Ознаки
Наречена по
Анта (Άνθη)
Орбитални особености [2]
197,700 км
Занесување0.0011
1.05089 д
13.824 км/с
Наклон0.1° кон сатурновиот екватор
Месечина наСатурн
Физички особености
Димензии1.8 км[3]
Среден полупречник
0.9 км
Обиколка≈ 5.7 км
10.18 км²
Зафатнина3 км³
Маса1.5×1012 кг[3]
Средна густина
0.5 г/см³
0.00012 м/с² (0.12мм/с²)
≈ 0.56 м/с (≈ 2км/ч)
претпоставено синхронски

Анта — многу мала месечина на Сатурн лежејќи помеѓу орбитите на Мимант и Енкелад. Познат е и како Сатурн XLIX; неговата привремена ознака била S/2007 S 4. Наречена е по еден од Алкионидите; името значи цветна. Таа е шеесеттата потврдена месечина на Сатурн.[4]

Таа била откриена од сликачката екипа Касини[1] на сликите направени на 30 мај 2007 година.[2] Откако откритието било направено, пребарувањето во постарите слики на Касини, ја покажале во набљудувањата уште во јуни 2004 година. За прв пат била објавено на 18 јули 2007 година.[2]

Откривачката слика на Анта

Анта е видливо погодена од растројната среднодолжинска резонанса од 10:11 со многу поголемиот Мимант. Ова предизвикува неговите осцилирачки орбитални елементи да варираат со амплитуда од околу 20 км во голема полуоска на временска рамка од околу 2 Земјини години. Блиската близина на орбитите на Палена и Метона предложува дека овие месечини може да создадат динамично семејство.

Се претпоставува дека материјалот разнесен од Анте со микрометеороидни влијанија е изворот на Антовиот прстенест лак, слаб делумен прстен околу со-орбиталот на Сатурн со месечината за прв пат забележана во јуни 2007 година.[5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

Цитати
 1. 1,0 1,1 Cassini Imaging Team.
 2. 2,0 2,1 2,2 IAUC 8857.
 3. 3,0 3,1 [1][мртва врска]
 4. Agle 2007.
 5. Porco et al., 2008.
 6. Hedman et al., 2009.
Извори
 • „Cassini Imaging Science Team“. Cassini Imaging Central Laboratory for OPerationS. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на 22 октомври 2020.
 • Agle, D. C. (19 јули 2007). „Saturn Turns 60“. Cassini Solstice Mission. JPL/NASA. Архивирано од изворникот на 20 февруари 2012. Посетено на 22 октомври 2020.CS1-одржување: ref=harv (link)
 • Green, Daniel W. E. (18 јули 2007). „S/ 2007 S 4“. IAU Circular. 8857. Посетено на 22 октомври 2020.
 • Hedman, M. M.; Murray, C. D.; Cooper, N. J.; Tiscareno, M. S.; Beurle, K.; Evans, M. W.; Burns, J. A. (25 ноември 2008). „Three tenuous rings/arcs for three tiny moons“. Icarus. 199 (2): 378–386. Bibcode:2009Icar..199..378H. doi:10.1016/j.icarus.2008.11.001. ISSN 0019-1035.
 • Carolyn Porco, et al. (5 септември 2008). „More Ring Arcs for Saturn“. Cassini Imaging Central Laboratory for Operations. Архивирано од изворникот на 2008-10-10. Посетено на 22 октомври 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]