Прејди на содржината

Сатурн LV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сатурн LV
Откривање
ОткривачШепард и сор.
Откриено2019
Ознаки
S/2004 S 22
Орбитални особености 
20.379.900
Занесеност0.257
−1080.4 days
Наклон177.4°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
3+50
30
 км
25.3

Сатурн LV , привремено познат како S/2004 S 22, е природен сателит на Сатурн. Неговото откритие било објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит и Јан Клејна на 7 октомври 2019 година од набљудувања направени помеѓу 12 декември 2004 и 1 февруари 2006 година. Ја добил својата постојана ознака во август 2021 година[1].

Сатурн LV има пречник од околу 3 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 20,636 Gm за 1107,13 дена, со наклон од 177° кон еклиптиката, во повратна насока и со ексцентричност од 0,251.

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Saturn