Пандора (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пандора
Пандора, сликана од Cassini
Откривање
ОткривачКолинс, Voyager 1
ОткриеноОктомври, 1980
Орбитални особености[1]
Епоха 31 декември 2003 (JD 2453005.5
141,720 ± 10 km
Занесеност0.0042
0.628504213 d
Наклон0.050 ± 0.004° на сатурновиот екватор
Месечина наСатурн
Физички особености
Димензии103×80×64 km[2]
Среден полупречник
40.3 ± 2.2 km[2]
~21,000 [[км2]]
Зафатнина~270,000 [[км3]]
Маса1.356 ± 0.022 ×1017 kg[1]
Средна густина
0.49 ± 0.08 g/cm³
0.0034 m/s2
~0.019 km/s
синхронизиран
zero
Албедо0.6
Температура~78 K

Пандора е внатрешен месечина на Сатурн. Откриена е во 1980 год. на снимки од Војаџер 1. Дадено му е привременото име 1980 S 26[3][4]. Името Пандора е востановено во 1985 година, но како алтернатива се употребува и Сатурн 17. Месечината го носи името на митолошката хероина Пандора[5].

Пандора е внатрешна пастирска месечина во F-прстенот. Има повеќе кратери отколку соседниот Прометеј. На површината има два кратера со пречник од 30 км[6]. За разлика од Прометеј на површината на Пандора не се забележуваат гребени и долини.

Од ниската густина и високото албедо на површината може да се заклучи дека Пандора е порозна, и составена е од мраз.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Spitale, J. N.; и др. (2006). The orbits of Saturn's small satellites derived from combined historic and Cassini imaging observations ([мртва врска]Scholar search). The Astronomical Journal. 132: 692. doi:10.1086/505206.
  2. 2,0 2,1 Carolyn C. Porco; и др. (2006). Physical Characteristics and Possible Accretionary Origins for Saturn's Small Satellites (PDF). Bulletin of the American Astronomical Society. 37: 768.
  3. IAUC 3532: Satellites of Saturn 1980 October 31 (discovery)
  4. „Planet and Satellite Names and Discoverers“. Gazetteer of Planetary Nomenclature. USGS Astrogeology. 21 јули 2006. Посетено на 2006-08-07.
  5. IAUC 4157: Satellites of Saturn and Pluto 1986 3 јануари (naming the moon)
  6. „NASA JPL Solar System Exploration: Saturn: Moons: Pandora“. Архивирано од изворникот на 2015-06-02. Посетено на 2008-07-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]