S/2004 S 7

Од Википедија — слободната енциклопедија
С/2004 С 7
Откривање
ОткривачШепард и сор.
Откриено2005
Орбитални особености 
19.800.000 km
Занесеност0.580
−1103 денови
Наклон165.1°
Месечина наSaturn
Физички особености
Среден пречник
6+50
30
 km
24.5

С/2004 С 7 е природен сателит на Сатурн. Неговото откритие беше објавено од Скот С. Шепард, Дејвид К. Џуит, Јан Клејна и Брајан Г. Марсден на 4 мај 2005 година од набљудувања направени помеѓу 12 декември , 2004 и 8 март 2005 година[1].

С/2004 С 7 има пречник од околу 6 километри и кружи околу Сатурн на просечно растојание од 20.999 Mm за 1140,24 дена, со наклонето од 166° до еклиптиката (166° до екваторот на Сатурн), во повратна насока и со ексцентричност од 0,5299.

Оваа месечина не е видена од нејзиното откривање и моментално се смета за изгубен.

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Saturn