Прејди на содржината

Имир (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Имир (месечина)
Слика на Имир направена од Опсерваторијата Ла Сила во август 2000 година
Откривање
ОткривачБрет Џеј Гладман
Откриено воОпсерваторија на Азурниот брег
Откриено2000
Ознаки
Изговор/ˈmɪər/,/ˈɪmɪər/
Наречена по
Имир
S/2000 S 1
Орбитални особености
23,040,000 kм
Занесеност0.3349
3,6 година (1315,14 г.)
244.521°
Наклон173.125°
194.086°
22.668°
Месечина наСатурн
Физички особености
Среден пречник
19+50
30
 km
Албедо0.06
21.7

Имир (месечина) /ˈmɪər/, or Сатурн XIX, е повратна неправилна месечина на Сатурн[1].

Откриен е од Брет Џеј Гладман, и сор. во 2000 година, и со оглед на привремената ознака S/2000 S 1. Именуван е во август 2003 година, од Нордиска митологија, каде што Ymir е предок на сите Јотунс или мразни џинови.

Од месечините на кои им се потребни повеќе од 3 Земјини години да кружат околу Сатурн, Имир е најголемата, со пречник од околу 18 kiloметарs (11 милјаs).

Потребни се 3,6 Земјини години за да ја помине орбитата околу Сатурн.

Имир снимен од CFHT на 23 септември 2000 година

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]