Атлас (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Атлас
MAN Atlante fronte 1040572.JPG
Родители Јапет и Азија

Атлас (грчки: Ἄτλας) или Атлант, во грчката митологија бил титан. Тој бил син на Јапет и Азија[1], и брат на Прометеј.

Се одликува со голема сила. Тој бил еден од титаните кои биле најсурово казнети по крајот на Титаномахијата (војна на титаните против боговите), а казната била да го носи на своите раменици целиот универзум. Според една од легендите, Атлас сакал да му помогне на Херкулес да ја откраде јаболката Хесперидите. Затоа, го замолил на Херкулес да го подржи небото за миг, а тој да ја откраде јаболката наместо Херкулес. Откако се вратил со јаболките, Атлас не сакал повторно да се врати на својата поранешна положба. Но, Херкулес повторно успеал да го измами на Атлас, и тој повторно се вратил да го држи небото.

Ќерка на Атлас е нимфата Калипсо, која го држала Одисеј седум години под своја власт. Според една легенда, Атлас или Атлант бил крал на островот Атлантида.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pseudo-Apollodorus, Bibliotheke i.2.3.