Неда (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Неда (грчки: Νέδα) била нимфа во старогрчката митологија.

Митологија[уреди | уреди извор]

Била Океанида на Најада кај реката Неда, крај планината Ликеј во Аркадија, но исто така и на истоимениот град. Со своите сестри, Тисоја и Хагно, го негувала Зевс после неговото раѓање.[1] Ја споменувал Калимах во својата химна за Зевс, но и Павзаниј, кој забележал дека по традицијата на Месените таа и Итома биле дадилки на Зевс. Исто тако пишувал дека таа е претставена во храм на Атена во Атина.[2] Се смета дека е најстара од сите нимфи.[3]

Биологија[уреди | уреди извор]

Латинското име на оваа личност (Neda) е назив за родот бубамара.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. theoi.com: Nymphe Neda
  2. „Старогрчки митови“. Архивирано од изворникот на 2011-07-03. Посетено на 2018-08-19.
  3. Нимфи
  4. Websters Online Dictionary: Neda