Список на држави и територии во Африка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местположба на Африка.

Ова е список на држави и зависни територии во Африка со дадени главни градови, официјални имиња, валута, службени јазици, БНП, знаме и местополжба. Зависните територии и држави се со сина боја.

Список[уреди | уреди извор]

Име официјално име Знаме Главен град Валута Службени јазици Површина (km) Население БНП по глава на жител ($) Карта
Алжир[1] Народна Демократска Република Алжир Алжир Алжир Динар арапски 2.381.740 33.333.216 7.700 3
Ангола[2] Република Ангола Ангола Луанда Кванза португалски 1.246.700 15.941.000 2.813 42

Бенин[3] Република Бенин Бенин Порто Ново Франк француски 112.622 8.439.000 1.176 24
Боцвана[4] Република Боцвана Боцвана Габороне Пула англиски јазик, цвана 581.726 1.839.833 11.400 46
Буркина Фасо[5] Буркина Буркина Фасо Уагадугу Франк француски 274.000 13.228.000 1.284 21
Бурунди[6] Република Бурунди Бурунди Буџамбура Франк рунди, француски, свахили 27.830 7.548.000 739 38
Камерун[7] Република Камерун Камерун Јаунде Франк француски, англиски 475.442 17.795.000 2.421 26
Канарски Острови (Шпанија)[8][n 1] Канарски Острови Лас Палмас де Гран Канариа и Санта Крус де Тенерифе Евро шпански 7.447 1.995.833 н/п 6
Зелено'ртска Република[9] Република Зелен 'Рт Зелен ’Рт Праја Ескудо португалски 4.033 420.979 6.418 14a
Централноафриканска Република[10] Централноафриканска Република ЦАР Банги Франк санго, француски 622.984 4.216.666 1.198 27
Сеута (Шпанија)[8][n 1] Сеута Сеута Сеута Евро шпански 28 76,861 н/п 2a
Чад[11] Република Чад Чад Нџамена Франк француски, арапски 1.284.000 10.146.000 1.519 11
Комори[12] Унија Комори Комори Морони Франк арапски, француски 2.235 798.000 1.660 43a
Брег на Слоновата Коска[13] Република Брег на Слоновата Коска Брег на Слоновата Коска Јамусукро
Франк француски 322.460 17.654.843 1.600 20
Демократска Република Конго[14][n 2] Демократска Република Конго ДР Конго Киншаса Франк француски 2.344.858 63.655.000 774 34
Џибути[15] Република Џибути Џибути Џибути Франк арапски, француски 23.200 496.374 2.070 29
Египет[16][n 3] Арапска Република Египет Египет Каиро Фунта арапски 1.001.449 80.335.036 4.836 5
Екваторска Гвинеја[17] Република Екваторска Гвинеја Екваторска Гвинеја Малабо Франк шпански, француски, португалски 28.051 504.000 16.312 31
Еритреја[18] Држава Еритреја Еритреја Асмара Накфа Тигриња, арапски 117.600 4.401.000 1.000 13
Етиопија[19] Федерална Демократска Република Етипопија) Етиопија Адис Абеба Бир амхарски 1.104.300 85.237.338 823 28
Габон[20] Габонска Република) Габон Либрвил Франк француски 267.668 1.384.000 7.055 32
Гамбија[21] Република Гамбија Гамбија Банџул Даласи англиски 10.380 1.517.000 2002 15
Гана[22] Република Гана) Гана Акра Седи англиски 238.534 23.000.000 2.700 22
Гвинеја[23] Република Гвинеја Гвинеја Конакри Франк француски 245.857 9.402.000 2.035 17
Гвинеја-Бисао[24] Република Гвинеја-Бисао Гвинеја-Бисао Бисао Франк португалски 36.125 1.586.000 736 16
Кенија[25] Република Кенија Кенија Најроби Шилинг свахили, англиски 580.367 34.707.817 1.445 36
Лесото[26] Кралство Лесото Лесото Масеру Лоти сото, англиски 30.355 1.795.000 2.113 49
Либерија[27] Република Либерија Либерија Монровија Долар англиски 111.369 3.283.000 1.003 19
Либија[28] Голема Социјалистичка Народна Либиска Арапска Џамахирија) Либија Триполи Динар арапски 1.759.540 6.036.914 12.700 4
Мадагаскар[29] Република Мадагаскар Мадагаскар Антананариво Ариари малгашки, француски, англиски 587,041 18,606,000 905 44
Мадејра (Португалија)[n 4] Мадејра Фунчал Евро португалски 828 245.806 н/п 1
Малави[30] Република Малави Малави Лилонгве Квача англиски, њанџа 118.484 12.884.000 596 42
Мали[30] Република Мали Мали Бамако Франк француски 1.240.192 13.518.000 1.154 9
Мавританија[31] Исламска Република Мавританија Мавританија Нуакшот Угуија арапски 1.030.700 3.069.000 2.402 8
Маврициус[32] Република Маврициус Маврициус Порт Луј Рупија англиски 2.040 1.219.220 13.703 44a
Мајот[33] (Франција)[n 5] Мајот Мамуѕу Евро француски 374 186.452 2.600 43b
Мелиља (Шпанија)[n 1] Автономен град Мелиља Мелиља н/п Евро шпански 20 72.000 н/п 2b
Мароко[34] Кралство Мароко Мароко Рабат Дирхам арапски 446.550 33.757.175 4.600 2
Мозамбик[35] Република Мозамбик Мозамбик Мапуто Метикал португалски 801.590 20.366.795 1.389 43
Намибија[36] Република Намибија Намибија Виндхук Долар англиски 825.418 2.031.000 7.478 45
Нигер[37] Република Нигер Нигер Ниамеј Франк француски, хауса 1.267.000 13.957.000 872 10
Нигерија[38] Федерална Република Нигерија Нигерија Абуџа Наира англиски 923.768 154.729.000 1.188 25
Република Конго[39][n 6] Република Конго) Република Конго Бразавил Франк француски 342.000 4.012.809 3.919 25
Реинион (Франција)[n 5] Реинион Сен-Дени Евро француски 2.512 793.000 н/п 44b
Руанда[40] Република Руанда Руанда Кигали Франк кињарванда, француски, англиски 26.798 7.600.000 1.300 37
Света Елена, Вознесение и Тристан да Куња (Обединетото Кралство)[41] Света Елена, Вознесение и Тристан да Куња Џејмстаун Фунта англиски 3.926 4.250 н/п 40b
Сао Томе и Принсипе[42] Демократска Република Сао Томе и Принсипе) Сао Томе и Принсипе Сао Томе Добра португалски 964 157.000 1.266 31a
Сенегал[43] Република Сенегал Сенегал Дакар Франк француски 196.723 11.658.000 1.759 14
Сејшели[44] Република Сејшели Сејшели Викторија Рупија англиски, француски, креолски 451 80.654 11.818 39a
Сиера Леоне[45] Република Сиера Леоне Сиера Леоне Фритаун Леоне англиски 71.740 6.144.562 903 18
Сомалија[46] Сомалиска Република Сомалија Могадишу Шилинг сомалиски
арапски
637.661 9.133.000 795 18
Сомалиленд Република Сомалиленд Сомалиленд Харгејса Шилинг сомалиски
арапски
англиски
137.600 3.500.000 н/п 30
Јужен Судан Република Јужен Судан Јужен Судан Џуба фунта англиски 619,745 8,260,490 48
Јужноафриканска Република[47] Република Јужна Африка ЈАР Преторија (извршен)
Блоемфонтеин (судски)
Кејптаун (законодавен)
Ранд Африканс, англиски, јужен ндебеле, северен сото, сото, свази, цонга, цвана, венда, коса, зулу 1.221.037 47.432.000 12.161 48
Судан[48] Република Судан Судан Картум Фунта арапски, англиски 1,886,068 30,894,000 2.522 12
Свазиленд[49] Кралство Свазиленд Есватини Лобамба (кралски)
Мбабане (админис.)
Лилангени англиски, свази 17.364 1.032.000 5.245 50
Танзанија[50] Обединета Република Танзанија Танзанија Додома Шилинг свахили, англиски 945.087 37.849.133 723 39
Того[51] Тогоанска Република Того Ломе Франк француски 56.785 6.100.000 1.700 23
Тунис[52] Туниска Република Тунис Тунис Динар арапски 163.610 10.102.000 8.800 3
Уганда[53] Република Уганда Уганда Кампала Шилинг англиски, свахили 236.040 27.616.000 1.700 35
Сахарска Арапска Демократска Република[n 7] Западна Сахара ел-Ајун Дирхам н/п 267.405 266.000 н/п 7
Замбија[54] Република Замбија Замбија Lusaka Квача англиски 752.614 14.668.000 931 41
Зимбабве[55] Република Зимбабве Зимбабве Хараре Долар шона, ндебеле, англиски 390.757 13.010.000 2.607 47

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Autonomous community of Spain
 2. Also known as Congo-Kinshasa and formerly as Zaire.
 3. Some territory could be argued to be a part of Asia or Africa.
 4. Autonomous Region of Portugal.
 5. 5,0 5,1 Overseas departments and territories of France.
 6. Also known as Congo-Brazzaville.
 7. Not fully internationally recognised. Occupies part of the territory of Western Sahara, disputed with Morocco.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The World Fact book: Algeria“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2012-09-30. Посетено на 2008-06-12.
 2. „The World Fact book: Angola“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-05-06. Посетено на 2008-06-12.
 3. „The World Fact book: Benin“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2015-09-18. Посетено на 2008-06-12.
 4. „The World Factbook: Botswana“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2015-10-15. Посетено на 2008-06-12.
 5. „The World Factbook: Burkina Faso“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2019-09-06. Посетено на 2008-06-12.
 6. „The World Factbook: Burundi“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 2008-06-12.
 7. „The World Factbook: Cameroon“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-05-15. Посетено на 2008-06-12.
 8. 8,0 8,1 „The World Factbook: Spain“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-16. Архивирано од изворникот на 2009-05-13. Посетено на 2008-05-16.
 9. „The World Factbook: Cape Verde“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-08-31. Посетено на 2008-06-12.
 10. „The World Factbook: Central African Republic“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2019-05-07. Посетено на 2008-06-12.
 11. „The World Factbook: Chad“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-04-24. Посетено на 2008-06-12.
 12. „The World Factbook: Comoros“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2018-12-23. Посетено на 2008-06-12.
 13. „The World Factbook: Cote d'Ivoire“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-08-31. Посетено на 2008-06-12.
 14. „The World Factbook: Congo, Democratic Republic of the“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2018-12-28. Посетено на 2008-06-12.
 15. „The World Factbook: Djibouti“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2014-07-02. Посетено на 2008-06-12.
 16. „The World Factbook: Egypt“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 2008-06-12.
 17. „The World Factbook: Equatorial Guinea“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-08-31. Посетено на 2008-06-12.
 18. „The World Factbook: Eritrea“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-04-24. Посетено на 2008-06-12.
 19. „The World Factbook: Ethiopia“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2018-12-15. Посетено на 2008-06-12.
 20. „The World Factbook: Gabon“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2008-12-10. Посетено на 2008-06-12.
 21. „The World Factbook: Gambia, The“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2014-07-02. Посетено на 2008-06-12.
 22. „The World Factbook: Ghana“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-08-31. Посетено на 2008-06-12.
 23. „The World Factbook: Guinea“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2015-09-19. Посетено на 2008-06-12.
 24. „The World Factbook: Guinea-Bissau“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2010-12-28. Посетено на 2008-06-12.
 25. „The World Factbook: Kenya“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-08-31. Посетено на 2008-06-12.
 26. „The World Factbook: Lesotho“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2007-06-12. Посетено на 2008-06-12.
 27. „The World Factbook: Liberia“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-08-31. Посетено на 2008-06-12.
 28. „The World Factbook: Libya“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2016-12-24. Посетено на 2008-06-12.
 29. „The World Factbook: Madagascar“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2011-08-17. Посетено на 2008-06-12.
 30. 30,0 30,1 „The World Factbook: Mali“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2015-11-10. Посетено на 2008-06-12.
 31. „The World Factbook: Mauritania“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 2008-06-12.
 32. „The World Factbook: Mauritius“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2018-12-11. Посетено на 2008-06-12.
 33. „The World Factbook: Mayotte“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2012-09-21. Посетено на 2008-06-12.
 34. „The World Factbook: Morocco“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2018-12-18. Посетено на 2008-06-12.
 35. „The World Factbook: Mozambique“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-08-31. Посетено на 2008-06-12.
 36. „The World Factbook: Namibia“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-04-23. Посетено на 2008-06-12.
 37. „The World Factbook: Niger“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-04-24. Посетено на 2008-06-12.
 38. „The World Factbook: Nigeria“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2019-03-29. Посетено на 2008-06-12.
 39. „The World Factbook: Congo, Republic of the“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-08-31. Посетено на 2008-06-12.
 40. „The World Factbook: Rwanda“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 2008-06-12.
 41. „The World Factbook: Saint Helena“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2010-12-28. Посетено на 2008-06-12.
 42. „The World Factbook: Sao Tome and Principe“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2015-09-18. Посетено на 2008-06-12.
 43. „The World Factbook: Senegal“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-08-31. Посетено на 2008-06-12.
 44. „The World Factbook: Seychelles“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2008-02-13. Посетено на 2008-06-12.
 45. „The World Factbook: Sierra Leone“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2015-10-16. Посетено на 2008-06-12.
 46. „The World Factbook: Somalia“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2015-10-16. Посетено на 2008-06-12.
 47. „The World Factbook: South Africa“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-06-21. Посетено на 2008-06-12.
 48. „The World Factbook: Sudan“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2019-02-05. Посетено на 2008-06-12.
 49. „The World Factbook: Swaziland“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2018-12-15. Посетено на 2008-06-12.
 50. „The World Factbook: Tanzania“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-11-27. Посетено на 2008-06-12.
 51. „The World Factbook: Togo“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-08-31. Посетено на 2008-06-12.
 52. „The World Factbook: Tunisia“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2012-10-16. Посетено на 2008-06-12.
 53. „The World Factbook: Uganda“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2015-10-18. Посетено на 2008-06-12.
 54. „The World Factbook: Zambia“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-04-24. Посетено на 2008-06-12.
 55. „The World Factbook: Zimbabwe“. Директорат за разузнавање на ЦИА. 2008-05-15. Архивирано од изворникот на 2020-04-16. Посетено на 2008-06-12.