Јужнондебелејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јужен ндебеле)
Јужнондебелејски јазик
isiNdebele
Застапен воЈАР
ПодрачјеМпумаланга, Лимпопо, Гаутенг, Северозападна покраина
Говорници640.000  (2006)
вупно: 2 милиони
Јазично семејство
Статус
Службен во ЈАР
Јазични кодови
ISO 639-1nr
ISO 639-2nbl
ISO 639-3nbl
Linguasphere99-AUT-fi + 99-AUT-fj
Гатриев кодS.407[1]

Јужнондебелејски јазик (исиндебеле или нребеле) е африкански јазик од нгунската група на банту-јазиците што го говори народот Амандебеле (етнонимот на Ндебеле во ЈАР).

Постои уште еден посебен дијалект наречен матабеле (северен ндебеле) што се говори во Зимбабве и Боцвана. Зимбабвејскиот и јужноафриканскиот ндебеле е поблизок со зулу отколку со другите нгунски дијалекти.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jouni Filip Maho, 2009. New Updated Guthrie List Online

Надворешни врски[уреди | уреди извор]