Северен сото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северен сото
Sesotho sa Leboa
Застапен воЈАР
ПодрачјеГаутенг, Лимпопо, Мпумаланга
Говорници4,1 милиони  (2006)
Јазично семејство
Дијалекти
педи (масемола, тау, кони)
лобеду (кгага)
гананва (тлоква)
копа (ндебеле-сото)
бирва[1]
цвапонг[1]
? палаборва
? куцве (ист. сото)
? пај (ист. сото)
? пулана (ист. сото)
Статус
Службен во ЈАР
Регулативен органПанјужноафрикански јазичен одбор
Јазични кодови
ISO 639-2nso
ISO 639-3Разни:
nso — педи итн.
brl — бирва
two — цвапонг
Linguasphere
Гатриев кодS.32,301–304[1]
Јазикот педи
 лице  моПеди/моСото
 народ  баПеди/баСото
 јазик  сепеди/сеСото

Северниот сото (познат и како педи, сепеди; самонар. „сесото са Лебоа“) е банту-јазик што го говорат 4.208.980 жители (2001) на покраините Гаутенг, Лимпопо и Мпумаланга во ЈАР.

Урбаните говори содржат и чкрапки поради постојаното влијание од нгунските јазици.

Класификација[уреди | уреди извор]

Северен сото е јазик (или збир од соседни јазици) во состав на сотската гранка на Зона S (S.30) на семејството банту (во нигер-конгоанското колено). Најсроден е на јужниот сото (сесото), цвана, кгалагари и лози.

Се состои од неколку посебни јазици или дијалекти, од кои предоминантен е педи (сепеди), поради што во минатото целата група се поистоветувала со овој говор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Jouni Filip Maho, 2009. New Updated Guthrie List Online

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Географска застапеност на северниот сото во ЈАР: дел од населението што говори некој облик на северен сото во домот.
  0–20%
  20–40%
  40–60%
  60–80%
  80–100%