Разлика помеѓу преработките на „Месје 73“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎top: Исправка на прелом и/или збор, replaced: Објектот претставува → Телото претставува using AWB
с (clean up, replaced: Објектот е од → Телото е од, Објектот е откриен → Телото е откриено , Објектот бил предмет → Телото било предме using AWB)
с (→‎top: Исправка на прелом и/или збор, replaced: Објектот претставува → Телото претставува using AWB)
|алтернативни ознаки=M 73, OCL 89
}}
'''NGC 6994''' — четириѕвезден [[астеризам]] во соѕвездието [[Водолија (соѕвездие)|Водолија]], кој се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот Телото претставува [[Дрееров објект]].
 
Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6994 се споменува и како M 73, OCL 89.

Прегледник