Разлика помеѓу преработките на „Роки“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 711 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
| producer = Роберт Чартоф<br />Ирвин Винклер
| writer = [[Силвестер Сталоне]]
| starring = Силвестер сталоне<br />БурџисБергес Мередит<br />ТалијаТелиа Шири<br />БуртБерт Јанг<br />Карл ВедерсВидерс
| music = Бил Конти
| cinematography = Џејмс Крејб
| gross = $225.000.000<ref>{{цитирана веб страница |title=Роки – Бокс Офис датум, новости, информации за тимот |work=„The Numbers“ |publisher=„Nash Information Services“ |url=http://www.the-numbers.com/movies/1976/0RKY1.php |accessdate=1 септември, 2010}}</ref>
}}
'''Роки''' ([[англиски]]: ''Rocky'') е [[америка]]нски [[Спортски филм|спортски]] [[филм]] од [[1976]] година, во [[режија]] на [[Џон Ејвилдсен]], а по [[сценарио]]то на Силвестер Сталоне. Главните улоги ги играат: [[Силвестер Сталоне]], ТалијаТелиа ШаерШири, Берт Јанг, Карл Видерс и БурџисБергес Мередит. Сталоне го напишал сценариото за само три дена, а продуцентите на филмот сакале главниот лик да го игра [[Џејмс Кан]], но Сталоне не го прифатил тоа. Со овој филм, Сталоне станал голема филмска ѕвезда, а „Роки“ добил награди „[[Оскар]]“, и тоа во категориите: најдобар филм, најдобра режија и најдобра [[монтажа]]. По успехот на овој филм, Сталоне снимил уште неколку продолженија кои, исто така, имале голем комерцијален успех.<ref>[http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3&datum=2017-04-06 HRT, Официјална интернет-страница (пристапено на 5.4.2017)]</ref>
 
==Содржина==
Роки Балбоа (го играСилвестер Сталоне) има 30 години и живее во сиромашниот дел на [[Филаделфија]]. Одвреме-навреме, тој наплаќазема долгови за сметка на некој [[криминал]]ецецот Тони Гацо (Џо Шпинел). Неговата љубов е [[бокс]]от, но иако настапил на многу мечеви, тој не успеал да се прослави. Неговиот стар тренер Мики (го играБергес Мередит) верува дека Роки има голема дарба, но дека самиот се упропастил и затоа го презира. Роки е вљубен во срамежливата ЕјдриенАдриан (јаТелиа игра ШаерШири), сестрата на својот пријател ПолиПаули (го играБерт Јанг), но нивната врска се врти во круг. Во меѓувреме, светскиот шампион во бокс, Аполо Крид (го играКарл Видерс), треба да боксува во Филаделфија со својот предизвикувач, но тој е повреден и не може да настапи. Од [[Реклама|рекламни]] причини, Аполо одлучува да боксува со непознат боксер, а случајно изборот паѓа на Роки, можеби поради неговиот прекар „Италијански пастув“. По разговорот со својот тренер, Роки го сфаќа сериозно предизвикот и почнува да тренира. ВоРоки текоти наАполо имаат тешка мечотбитка, наи почетокотпокрај Рокинапорите губина Роки, нотој потоае прависепак пресвртпоразен. иСудиите стануваодлучуваат светскидека шампионАполо Крид е победникот. <ref>[http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3&datum=2017-04-06 HRT, Официјална интернет-страница (пристапено на 5.4.2017)]</ref>
 
== Актери ==
* [[Силвестер Сталоне]] како [[Роки Балбоа]]
* [[Телиа Шири]] како [[Адријана "Адриан" Пенино]]
* [[Берт Јанг]] како [[Паули Пенино]]
* [[Карл Видерс]] како [[Аполо Крид]]
* [[Бергес Мередит]] како [[Мики Голдмил]]
* [[Тајер Давид]] како [[Мајлс Јергенс]]
* [[Џо Шпинел]] како [[Тони Гацо]]
* [[Тони Бертон]] како Тони "Дујк" Еверс
* [[Педро Ловел]] како [[Пајак Рико]]
== Наводи ==
{{наводи}}
320

уредувања

Прегледник