Разговор со корисник:Stephen Macky

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добре дојде!

Здраво, Stephen Macky, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!--Ehrlich91 (разговор) 18:29, 4 февруари 2018 (CET)

Совет[уреди извор]

Здраво, забележав дека во текот на денешниот ден започна да уредуваш за американски филмови и режисери, поради што морам да потенцирам да ги користиш вистинските термини за Оскарите, кои не се буквални преводи, како што забележав во твоите измени. Запознај се и со останатите правила на врските погоре во оваа порака и среќно уредување. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 18:29, 4 февруари 2018 (CET)

Категории[уреди извор]

Здраво, приметив дека ги создаваш категориите кои ги има во статиите на англиската Википедија. Сепак, тие категории не може да бидат празни страници, односно треба да бидат составени од други категории. На пример, Скопје е главна категорија, па има поткатегорија Образование во Скопје, па слично. Така, како што ги преведуваш статиите, треба да ги поврзуваш и овие категории со други поткатегории. Совет, отвори ги англиските категории, соодветно види од кои поткатегории се составени и истите користи ги во нашата Википедија. И се разбира исто како статии, и овие категории треба да бидат поврзани со другите јазични изданија. Ако имаш нешто нејасно, тука сум. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 17:03, 14 април 2018 (CEST)