Месје 100: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: 1 m → 1 м, 4 m → 4 м (2), мag/arcmin → ''m''/лм, 3 cm → 3 см using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: 1 m → 1 м, 4 m → 4 м (2), мag/arcmin → ''m''/лм, 3 cm → 3 см using AWB)
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[15 март]] [[1781]] година од страна на [[Пјер Мешен]], со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала пречник од 3 cmсм.
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 4321 е од видот SBbc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 9,4 magмag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,1 magмag, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,4 mag''m''/arcminлм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 4321 има привидни димензии од 7,5' х 6,1'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===

Прегледник