Разлика помеѓу преработките на „Месје 73“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 10 месеци
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: 9 m → 9 м using AWB
с (Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: 9 m → 9 м using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 6994 е од видот *4.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 8,9 magмag.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 6994 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,4'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===

Прегледник