Сан Наѕаро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Наѕаро
општина
San Nazzaro
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна2,0 км2 (8 ми2)
Население (31 декември 2007)
 • Вкупно877
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Демонимsannazzareni
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82010
Повик. бр.0824
Мреж. местоwww.comune.sannazzaro.bn.it/

Сан Наѕароопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија. Сан Наѕаро се граничи со општините Апиче, Калви, Мирабела Еклано, Пјетрадефузи, Сан Џорџо дел Санио, Вентикано.