Бонеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бонеја
општина
Поглед кон Бонеја
Поглед кон Бонеја
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна11,4 км2 (44 ми2)
Население (1 January 2020)[1]
 • Вкупно1.366
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82013
Повик. бр.0824

Бонејаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 1 March 2021.