Буоналберго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Буонлберго
општина
Buonalbergo
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна25,1 км2 (97 ми2)
Население (Dec. 2004)
 • Вкупно1.891
 • Густина7,5/км2 (20/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

Буоналбергоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.