Сан Џорџо дел Санио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан ЏОрџо дел Санио
општина
San Giorgio del Sannio
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна22,3 км2 (86 ми2)
Надм. вис.&10000000000000380000000380 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно9.785
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Демонимsangiorgesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82018
Повик. бр.0824

Сан Џорџо дел Саниоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.