Санта Кроке дел Санио

Координати: 41°23′N 14°43′E / 41.383° СГШ; 14.717° ИГД / 41.383; 14.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Кроке дел Санио
општина
Comune di Santa Croce del Sannio
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна16,3 км2 (63 ми2)
Население (декември 2004[1])
 • Вкупно1.021
 • Густина6,3/км2 (16/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

Санта Кроке дел Саниоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.