Коле Санита

Координати: 41°22′N 14°50′E / 41.367° СГШ; 14.833° ИГД / 41.367; 14.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Коле Санита
општина
Colle Sannita
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциДекората
Површина
 • Вкупна37,0 км2 (140 ми2)
Надм. вис.&10000000000000720000000720 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно2.239
 • Густина6,1/км2 (16/ми2)
Демонимcollesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82024
Повик. бр.0824
Мреж. местоwww.comune.collesannita.bn.it

Коле Санитаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 30 March 2021.