Мелицано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелицано
општина
Melizzano
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциТорело
Површина
 • Вкупна17,5 км2 (68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000190000000190 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно1.781
 • Густина10/км2 (26/ми2)
Демонимmelizzanesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824
Мреж. местоwww.comune.melizzano.bn.it
Карта на локација на провинцијата Италија 2016 година

Мелицаноопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 6 April 2021.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија