Сант Анџело а Капуло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сант Анџело а Куполо
општина
Sant'Angelo a Cupolo
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна10,9 км2 (42 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно4.262
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82010
Повик. бр.0824

Сант Анџело а Капулоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија. Според податоци од 2004 година, во Сант Анџело а Капуло живеат 4,262 луѓе.[1]

Сант Анџело а Капуло

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сите демографски и други статистички податоци: Италијански статистички институт Истат.