Сант Арканџело Тримонте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сант Арканџело Тримонте
општина
Sant'Arcangelo Trimonte
Административна зграда во Сант Арканџело Тримонте
Административна зграда во Сант Арканџело Тримонте
ЗемјаИталија
РегионКампанија
Покраинабеневенто
Површина
 • Вкупна9,8 км2 (38 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно591
 • Густина6,0/км2 (16/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

Сант Арканџело Тримонтеопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија. Според податоци од 2015 година, во Сант Арканџело Тримонте живеат 591 луѓе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сите демографски и други статистички податоци: Италијански статистички институт Истат.