Сан Мартино Санита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Мартино Санита
општина
San Martino Sannita
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна6,3 км2 (24 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.247
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82010
Повик. бр.0824

Сан Мартино Санитаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија. Според податоци од 2004 година, во Сан Мартино Санита живеат 1,247 луѓе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сите демографски и други статистички податоци: Италијански статистички институт Истат.