Прејди на содржината

Кастелвенере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастелвенере
Кастелвенере
општина
Comune di Castelvenere
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто (BN)
ПоделоциМарајоли, Парито
Површина
 • Вкупна15,2 км2 (59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000119000000119 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно2.629
 • Густина17/км2 (45/ми2)
ДемонимCastelveneresi
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824
Светец-заштитникСан Барбато
Слава19 февруари
Мреж. местоhttp://www.comune.castelvenere.bn.it

Кастелвенереопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 16 March 2021.