Пјетрелчина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјетрелчина
Пјетрелчина
општина
Comune di Pietrelcina
Улица во Пјетрелчина
Улица во Пјетрелчина
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциPiana Romana, Stazione
Површина
 • Вкупна28,8 км2 (111 ми2)
Надм. вис.&10000000000000350000000350 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно2.996
 • Густина10/км2 (27/ми2)
ДемонимPietrelcinesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824
Светец-заштитникМадона дела Либера
Слава3 декември
Мреж. местоhttp://www.pietrelcina.com

Пјетрелчинаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Родени во Пјетрелчина[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 28 July 2021.