Фрањето Монфорте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрањето Монфорте
општина
Fragneto Monforte
Поглед кон Фрањето Монфорте
Поглед кон Фрањето Монфорте
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна24,4 км2 (94 ми2)
Надм. вис.&10000000000000380000000380 м
Население (Dec. 2004)
 • Вкупно1.935
 • Густина7,9/км2 (21/ми2)
Демонимfragnetani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824
Светец-заштитникСвети Никола; Света Ана
Слава6 декември; 26 јули

Фрањето Монфортеопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија