Витулано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витулано
општина
Comune di Vitulano
Поглед кон Витулано
Поглед кон Витулано
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна35,9 км2 (139 ми2)
Население (1 јануари 2017)[1][2]
 • Вкупно2.920
 • Густина8,1/км2 (21/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82038
Повик. бр.0824

Витуланоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.
  2. „Calcolo della popolazione residente“. www.istat.it. Архивирано од изворникот на 2022-03-26. Посетено на Apr 8, 2020.