Камполатаро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камполатаро
општина
Campolattaro
Поглед кон Камполатаро
Поглед кон Камполатаро
Грб на Камполатаро
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциЈаданца
Управа
 • ГрадоначалникПасквале Нарцисо
Површина
 • Вкупна17,5 км2 (68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000430000000430 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно995
 • Густина5,7/км2 (15/ми2)
ДемонимКамполатареси
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824
Светец-заштитникСвети Себастијан[2]
Слава20 јануари
Мреж. местоcampolattaro.asmenet.it

Камполатароопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 1 March 2021.
  2. „Comune di Campolattaro“. Comuni di Italia. Посетено на 1 March 2021.