Пјетрароја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пјетрароја
општина
Comune di Pietraroja
Податотека:PietrarojaBN.jpg
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциМастрамичи, Потете
Управа
 • ГрадоначалникЛоренцо ди Фуриа
Површина
 • Вкупна35,7 км2 (138 ми2)
Надм. вис.&10000000000000818000000818 м
Население (2005)
 • Вкупно641
 • Густина1,8/км2 (4,7/ми2)
ДемонимPietrarojesi (дијалектно Petriàni)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824
Светец-заштитникСвети Никола
Слава6 декември
Мреж. местоwww.pietraroja.asmenet.it

Пјетраројаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.