Сан Бартоломео ин Галдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Бартоломео ин Галдо
општина
San Bartolomeo in Galdo
Поглед кон Сан Бартоломео ин Галдо
Поглед кон Сан Бартоломео ин Галдо
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Управа
 • ГрадоначалникЛујџи Колучи
Површина
 • Вкупна82,3 км2 (318 ми2)
Надм. вис.&10000000000000597000000597 м
Население (Dec. 2004)
 • Вкупно4.884
 • Густина5,9/км2 (15/ми2)
ДемонимSanbartolomeani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82028
Повик. бр.0824
Светец-заштитникАпостол Свети Вартоломрј
Слава24 август
Мреж. местоwww.comune.sanbartolomeoingaldo.bn.it

Сан Бартоломео ин Галдоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија. Според податоци од 2022 година, во Сан Бартоломео ин Галдо живеат 4,884 луѓе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2022. Посетено на 23 April 2022.