Паолизи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паолизи
општина
Paolisi
Поглед кон Паолизи
Поглед кон Паолизи
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБенвенто
Површина
 • Вкупна6,1 км2 (24 ми2)
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно2.052
 • Густина34/км2 (87/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82010
Повик. бр.0823

Паолизиопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 28 July 2021.