Торекузо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Торекузо
општина
Torrecuso
Поглед кон Торекузо
Поглед кон Торекузо
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна26,5 км2 (102 ми2)
Надм. вис.&10000000000000420000000420 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно3.549
 • Густина13/км2 (35/ми2)
Демонимterrecusani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824
Мреж. местоwww.comune.torrecuso.bn.it/

Торекузоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.