Прејди на содржината

Паго Вејано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паго Вејано
општина
Pago Veiano
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна23,7 км2 (92 ми2)
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно2.363
 • Густина10,0/км2 (26/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

Паго Вејаноопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 20 July 2021.