Реино

Координати: 41°17′N 14°49′E / 41.283° СГШ; 14.817° ИГД / 41.283; 14.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Реино
општина
Reino
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна23,6 км2 (91 ми2)
Население (1 јануари 2015)[1]
 • Вкупно1.219
 • Густина5,2/км2 (13/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

Реиноопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сите демографски и други статистички податоци: Италијански статистички институт Istat.