Фојано ди Вал Форторе

Координати: 41°21′N 14°59′E / 41.350° СГШ; 14.983° ИГД / 41.350; 14.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фојано ди Вал Форторе
општина
Foiano di Val Fortore
Поглед кон Фојано ди Вал Форторе
Поглед кон Фојано ди Вал Форторе
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна40,7 км2 (157 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.539
 • Густина3,8/км2 (9,8/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824
Мреж. местоwww.foiano.info

Фојано ди Вал Фортореопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.