Сан Лупо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Лупо
Сан Лупо
општина
Comune di San Lupo
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Беневенто
Површина
 • Вкупна 15,2 km2 (59 sq mi)
Надм. вис. 500 m (1,600 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 870
 • Густина 5.7/km2 (15/sq mi)
Демоним Sanlupesi
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 82034
Повик. бр. 0824
Светец-заштитник Сан Лупо ди Троа
Слава 29 јули

Сан Лупо е општина во провинцијата Беневенто, Кампанија, Италија.