Санта Агата де Готи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Санта Агата де Готи
општина
Comune di Sant'Agata de' Goti
Утврдувањата на Санта Ана де Готи
Утврдувањата на Санта Ана де Готи
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциБањоли, Фаџијано, Сан Силвестре, Кантинела, Преста, Санта Ана, Черета, Лајано
Управа
 • ГрадоначалникАлфонсо Киерво
Површина
 • Вкупна62,9 km2 (243 sq mi)
Надм. вис.156 m (512 ft)
Население (2008-01-01[1])
 • Вкупно11.429
 • Густина18/km2 (47/sq mi)
ДемонимSantagatesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82019
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСвети Алфонсо
Слава1 август
Мреж. местоwww.comune.sant-agata-de-goti.bn.it

Санта Агата де Готи е општина во провинцијата Беневенто, Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.