Песко Санита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Песко Санита
општина
Pesco Sannita
Поглед кон Песко Санита
Поглед кон Песко Санита
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна24,1 км2 (93 ми2)
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно1.925
 • Густина8,0/км2 (21/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

Песко Санитаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 28 July 2021.