Прејди на содржината

Форкија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Форкија
општина
Forchia
Поглед кон Форкија
Поглед кон Форкија
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна5,4 км2 (21 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.162
 • Густина22/км2 (56/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82010
Повик. бр.0823

Форкијаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.