Арпаизе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арпаизе
општина
Arpaise
Арпаизе
Арпаизе
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциMignolli, Terranova, Russi, Casalpreti
Површина
 • Вкупна6,6 км2 (25 ми2)
Население (1 January 2020)[1] population_density_km2 = 134
 • Вкупно737
 • Густина11/км2 (29/ми2)
ДемонимАрпаисани
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82010
Повик. бр.0824

Арпаизеопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 1 March 2021.