Казалдуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Казалдуни
општина
Casalduni
Поглед кон Казалдуни
Поглед кон Казалдуни
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна23,2 км2 (90 ми2)
Надм. вис.&10000000000000300000000300 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно1.293
 • Густина5,6/км2 (14/ми2)
ДемонимКазалдунези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824

Казалдуниопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 9 March 2021.