Молинара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Молинара
Поглед на Молинара
Молинара
општина
Molinara
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна24,1 км2 (93 ми2)
Надм. вис.&10000000000000582000000582 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно1.536
 • Густина6,4/км2 (17/ми2)
Демонимmolinaresi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824
Мреж. местоwww.comune.molinara.bn.it/

Молинараопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 6 April 2021.