Черето Санита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Черето Санита
општина
Cerreto Sannita
Поглед кон Черето Санита
Поглед кон Черето Санита
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна33,3 км2 (129 ми2)
Надм. вис.&10000000000000290000000290 м
Население (Dec. 2004)
 • Вкупно4.200
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Демонимcerretesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82032
Повик. бр.0824

Черето Санитаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.